Egészen a közelmúltig a cukorbetegség két főbb típusát különítettük el.
Azonban kutatások szerint létezik egy harmadik fő típus, és ez sokkal gyakoribb, mint azt korábban bárki gondolta volna. Egy frissen megjelent publikáció szerint ez azt jelenti, hogy az új típusú 3c-t sokan rosszul - helytelenül 2-es típusú cukorbetegségnek - diagnosztizálják, ami téves terápiához vezethet.
A Diabetes Care (IF 11.8) folyóiratban megjelent tanulmány szerint a 3c típusú diabéteszes személyek mindössze 3 %-át kezelik helyesen.
Egy külön tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a nyugati országokban a cukorbetegek kb. 5 -10%-a valójában 3c típusú diabéteszes. Ez azt jelenti, hogy emberek milliói élnek a világ minden táján anélkül, hogy tudnának erről.
A Surrey Egyetem klinikáján dolgozó Andrew McGovern elmagyarázza, hogy ezt az új, 3c típusú cukorbetegséget rendkívül nehéz kezelni. Nem csak a hasnyálmirigy inzulin termelő képessége károsodott ennél a típusnál, hanem több kulcsfontosságú enzim és egyéb hormonok termelése is, amelyek például az élelmiszerek emésztéséhez szükségesek.
A 3c típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél kétszer olyan valószínű volt a magas, nehezen beállítható vércukorszint, mint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél," - magyarázta a The Conversation című blogbejegyzés.
"A hasnyálmirigy károsodásának mértékétől függően öt-tízszer nagyobb valószínűséggel volt ezen betegeknek szükségük inzulinra."
Ez az új tanulmány rávilágít arra, hogy nem csak a köztudatban, de az orvosbiológiai kutatások világában sincs "élesítve a fókusz" erre a problémára. Évtizedek óta az 1-es és a 2-es típusok voltak a két nagy, fő kategória; más alosztályokat is megkülönböztetünk, amelyeket képesek voltak - kisebb számban ugyan - diagnosztizálni, illetve nem voltak eléggé elkülönítve ahhoz, hogy sok figyelmet kapjanak.
Cukorbetegségek elkülönítése:
Az első, az 1-es típusú, ami sokkal ritkábban fordul elő - a cukorbetegek hozzávetőlegesen 10%-a. Autoimmun betegség, a szervezet immunrendszere megtámadja a béta sejteket és megsemmisíti a hasnyálmirigyben ezek inzulintermelő képességét. Külső inzulinadás nélkül a szervezet vércukorszintje nem szabályozható. Ezt az autoimmun állapotot eredetileg genetikai eredetűnek tartották, de a kialakulására a mai napig nincs minden igényt kielégítő magyarázat, a tudomány egyik legrégebb óta fennálló megoldatlan feladata.
A 2-es típusú cukorbetegség sokkal gyakoribb, a cukorbetegek körülbelül 90%-a. Amikor a szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy amikor a szervezet sejtjei nem reagálnak az inzulinra megfelelően, inzulin rezisztencia alakul ki. Ez a típus a súlyosságától függően életmódváltással és szájon át szedhető gyógyszerrel karbantartható, súlyosabb esetekben szükség lehet inzulinterápiára. Az 1-es típustól eltérően azonban a 2-es típusú diabéteszben befolyásoló tényező még a súly, az életkor és a genetikai összetétel.
A terhességi cukorbetegség ideiglenes és az inzulinrezisztenciához kapcsolódik.
A 3c típust ezzel szemben inkább a hasnyálmirigy károsodása okozza, rendszerint krónikus gyulladás, rákos növekedés vagy lokalizált műtét útján. A károsodás kezdete és az állapot diagnosztizálása közötti idő gyakran sok év, ami azt jelenti, hogy a kezelés - még akkor is, ha helyesen diagnosztizálták - késhet.
McGovern hangsúlyozza, : "ezek az új megállapítások rávilágítanak arra, hogy sürgősen szükség van a meglepően gyakori cukorbetegség jobb felismerésére és diagnózisára".
A cikket beküldte: Dr. Bognár Vera Lili
Fordította: Dr. Végh Dániel
Olvass még, korábbi cikkeink:
10 dolog ami a Marsig küldi a vércukrodat
5 fő szabály, amire egy cukorbetegnek figyelnie kell
Tudjuk egyáltalán, hogy mi a fene az a cukorbetegség? 10+1 tény amit tudnunk kell róla!
Légy te is tudósító, vendégblogger vagy csak éppen küldj nekünk érdekes, cukorbetegséggel kapcsolatos cikket, írást, amit szeretnél a blogunkon viszontlátni!
Kövessetek minket facebookon, instagrammon vagy a holnapunkat fussátok át!
Írjatok nekünk az idbhungary@gmail.com címre!